Jaka kanapa do salonu?

Jaka kanapa do salonu? Fot. Gala Collezione, Sofa Asti 2
2017-03-25

Kanapa to niejako punkt centralny naszego pokoju dziennego i jego najważniejszy element. To właśnie kanapa jest najczęściej używanym meblem w domu - na niej jemy, odpoczywamy, czytamy książkę, rozmawiamy z gośćmi a także często nawet śpimy. Nasza kanapa musi być dobrana do wnętrza pokoju i stylu aranżacji całego mieszkania lub domu. Jeżeli preferujemy meble klasyczne kanapę prawdopodobnie będą cechowały miękkie poduchy, bogate wzornictwo , często elementy drewniane z frezowaniem oraz dbałość i precyzja w każdym szczególe. Natomiast , gdy kierujemy się stylem nowoczesnym kanapa będzie lekka i prosta w formie, o ciekawym designie .

Kanapę przede wszystkim należy dostosować do wielkości pomieszczenia. W małych pokojach celujemy w kanapy małe dwu, maksymalnie 3-osobowe, które nie zajmą dużo miejsca. Jeśli mamy duży salon, możemy już nieco bardziej poszaleć. Tu możemy pokusić się o duży narożnik, bądź stworzyć własną kombinację narożnika z brył - o takiej długości i kształcie jaki nam się najbardziej podoba! Przechodząc do kolorów: jasna kanapa powiększy nam i rozjaśni optycznie wnętrze, ciemna nada charakteru i mocnego i ciężkiego wyrazu. Jeżeli podoba nam się styl retro, a nasze wnętrze jest bez wyrazu kanapą możemy bardzo łatwo nadać mu charakteru wybierając kanapę o szalonym, kolorowym wzorze.

Skupiając się na komforcie siedzenia musimy zwrócić uwagę na to z czego zrobione jest siedzisko. Kanapy o nieco gorszej wygodzie, natomiast atrakcyjne cenowo są zrobione z pianki. Musimy jednak liczyć się z tym, że z czasem takie siedzisko się odkształci a pianka nie powróci do uprzedniego kształtu. Bardziej komfortowe kanapy z pianką są wówczas , gdy dodamy do nich sprężynowanie faliste , które podtrzymuje piankę i sprawiają , że nie ulega ona odkształceniu tak szybko. Za najwygodniejsze powszechnie uznaje się kanapy ze sprężynami typu bonell. Gęste rozmieszczenie sprężyn i ich wzajemne połączenia sprawiają, że siadając na kanapie zapadnięciu ulega cała powierzchnia a nie tylko najczęściej używane miejsce i tym samym nie zostaje ono mocno wygniatane. Pamiętajmy o tym, że jeżeli planujemy sypiać na kanapie, musimy wybrać taką gdzie możliwa jest funkcja spania - czyli sprawne i łatwe rozłożenie kanapy i stworzenie z niej tymczasowego łóżka. Ważny będzie wówczas również pojemnik na pościel. Ostatnim elementem kanap są nieodłączne poduszki, które potrafią zdziałać cuda jeżeli chodzi o wygląd kanapy i wnętrza! Odpowiednio dobrane poduchy ożywią wnętrze i sprawią , że wyda się ono o wiele przytulniejsze.