Technologia produkcji mebli drewnianych

Technologia produkcji mebli drewnianych Fot. Zakor
2016-08-17

Meble z litego drewna odznaczają się wyższą jakością i wytrzymałością niż te produkowane z popularnej płyty MDF. Dzięki temu przyciągają do siebie klientów, którzy oczekują większego komfortu, a nawet odrobiny luksusu. Jednak osiągnięcie tych cech wymaga innej, niż w przypadku płyty, bardziej skomplikowanej i czasochłonnej technologii produkcji.

Już na etapie wyboru drewna znaczą rolę odgrywa wiedza pracowników tartaku. W przeciwieństwie do bardzo powtarzalnej w swych właściwościach płyty MDF, lite drewno to naturalny, a co za tym idzie skomplikowany materiał, który może mieć różne właściwości (twardość, struktura) nawet w obrębie jednego gatunku. Dlatego wybór, a także wstępna obróbka (suszenie) drewna wymaga czasu i zaangażowania wysokiej klasy rzemieślników.

Niejednolita struktura drewnianych desek oraz ich wytrzymałość wymaga także użycia bardziej zaawansowanych maszyn do obróbki. Te muszą nie tylko być wystarczająco wytrzymałe, ale także niezwykle precyzyjne. Raz dokonane cięcie jest, w przypadku drewna litego, nie do poprawienia, co wymusza ogromną precyzję. Jednak drewno nie przestaje "pracować" po stworzeniu z niego mebla, dlatego ostateczne szlifowanie i przechowywanie go w odpowiedniej temperaturze również wpływa na jego żywotność.
Meble z litego drewna z kolekcji „LIMERA” producenta ZAKOR niedługo będzie można zobaczyć na ekspozycji w naszym salonie.